Quick Historical Info

First Baptism:

  • November 13, 1892 – Edward Jackson Peacher and Cecelia Read Powell at the home of A. R. Mann

First Confirmation Class:

  • April 9, 1893 – six people at the home of Mrs. Vanderhoof

All Saints’ Mission:

  • First Sunday School – February 15, 1890
  • Established – March 2, 1892 (Ash Wednesday)
  • Dedicated – June 25, 1893

Fire destroyed the Sunday School/Office building in 1963, and the church in 1964.

All Saints’ Church:

  • First Service and Baptism – August 1, 1965
  • Dedicated – September 12, 1965

Clergy:

  • Pre 1892 – Mr. and Mrs. Edward Powell (not ordained) – Mrs. Powell conducted Sunday School
  • 1892 to ?? – Mr. A. R. Mann
  • ?? to 1951 – visiting clergy from St. Luke’s, St. Peter’s, Trinity, St. Andrew’s, and the Church of the Holy Communion
  • 1951 to 1959 – The Rev. Douglas Northrop
  • 1959 to 1966 – The Rev. Stanley G. MacGirvin
  • 1966 to 1974 – The Rev. William J. Hunter
  • 1974 to 1986 – The Ven. John B. Winn
  • 1986 to 1988 – The Rev. Robert McNaul (interim)
  • 1988 to 1990 – The Rev. Michael S. Taylor
  • 1990 to 1992 – The Rev. Morris Hauge (interim)
  • 1992 to 2017 – The Rev. Robert Biever
  • Present – currently in a call for service of permanent vicar
Advertisements